Rasta rezultatų:

*alt_site_homepage_image*
lt
en

Alytaus Jaunimo parke bendranoriai atidarė naują socializacijos erdvę

Alytaus Jaunimo parke bendranoriai atidarė naują socializacijos erdvę Organizatorių archyvo nuotr.
2023 m. Rugpjūčio 28 d.

Alytaus Jaunimo parke #bendranoriai kartu su idėjos ambasadoriumi Gabrieliumi Liaudansku Svaru atidarė naują socializacijos erdvę - čia įrengti lauko šachmatų-šaškių, kryžiukų-nuliukų ir laivų mūšio stalo žaidimai. Tikimasi, kad šių žaidimų erdvė pritrauks vyresnio amžiaus žmones, kuriems trūksta įtraukiančių veiklų. 

Vilniaus universiteto mokslininkų atliktas tyrimas rodo, kad kas dešimtas 65-erių ir vyresnis Lietuvos gyventojas jaučiasi vienišas ir gyvena uždarą gyvenimą. Jo duomenimis, atotrūkis tarp to, kiek 65-erių ir vyresnių žmonių jaučiasi vieniši, lyginant su 50-64 metų amžiaus grupės asmenimis, yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje. Keturi iš penkių senjorų neturi nė vieno sau svarbaus asmens, su kuriuo nebūtų susiję giminystės ryšiais. Mažiau nei 5 proc. visai neturi sau reikšmingų asmenų.

Anot tyrėjų, tai, kad senjorai turi mažai reikšmingų asmenų, susiję su izoliuotumo, draugijos trūkumo, buvimo nuošalėje jausmais. Vienišumą bent iš dalies galėtų kompensuoti socialinis aktyvumas įsitraukiant į bendruomenines ir visuomenines veiklas.

Socialinės erdvės Alytuje idėjos ambasadoriaus Gabrieliaus Liaudansko Svaro nuomone, Lietuvoje vis dar neturime pakankamai senjorams skirtų užimtumo renginių, socializacijos erdvių, pramogų: "Didžiuosiuose miestuose veiklos pasirinkimo vyresni žmonės turi šiek tiek daugiau, tačiau manau, kad tokios erdvės, kokią atidarėme Alytuje, turėtų būti kiekviename net ir nedideliame miestelyje, provincijoje, ten, kur senjorai jaučiasi labiausiai pamiršti. Visada palaikau tokias iniciatyvas, kurios suburia bendruomenes, skatina labiau rūpintis vieni kitais ir mūsų šalį padaro geresne vieta gyventi“.

Alytus šiai bendranorių iniciatyvai buvo pasirinktas neatsitiktinai – miestas pasižymi dideliu senjorų skaičiumi, čia taip pat veikia ir šaškių bei šachmatų gerbėjų bendruomenė. Tikimasi, kad ji pasinaudos nauja lokacija gryname ore žaisti pamėgtus žaidimus bei taip padės sudominti ir daugiau naujos veiklos ieškančių miesto gyventojų.

Socializacijos erdvės atidarymo metu parko lankytojai buvo kviečiami susipažinti, sužaisti bent vieną šachmatų, šaškių, kryžiukų-nuliukų arba laivų mūšio partiją ir taip pradėti draugišką neformalų Alytaus bendruomenės turnyrą. Beliks užsirašyti vieni kitų kontaktus ir sugrįžti savo partijų pratęsti kitomis saulėtomis dienomis.

Stalo žaidimų zona Alytuje – penktoji socialinio projekto #Bendranoriai iniciatyva.

Kitos projekto idėjos jau įgyvendintos Birštone, Pasvalyje, Lazdijuose ir Ignalinoje.

Birštone pristatytas vidinės harmonijos sodas, skirtas atsipalaidavimui, meditacijai ar kitoms sveikatingumo praktikoms. Pasvalio riedlenčių parkas virto bene didžiausia paruoštuke Lietuvoje, kur pramogaujantis jaunimas kartu gali pasikartoti mokyklos programai ir egzaminams svarbią informaciją. Gerų emocijų veidrodžių alėja Lazdijuose skirta išsirinkti tai dienai tinkamą palinkėjimą, nusifotografuoti ir nuotrauka bei emocijomis pasidalinti su kitais. O Ignalinai buvo parengtas informacinis stendas su žvaigždžių žemėlapiais, skirtais išmokti pažinti visus žvaigždynus įsitaisius hamakuose šalia.

Projektą globoja ne vienas žymus bendranoris – praėjusiuose renginiuose dalyvavo fotografė ir socialinių projektų kūrėja Neringa Rekašiūtė, laidų apie pilietiškumą ir savonanorystę vedėja Luka Lesauskaitė, aktorė Ineta Stasiulytė ir mokslo žurnalistė Goda Raibytė–Aleksa.

Remiantis šiomis gerosiomis praktikomis, miestų gyventojai kviečiami burtis savose bendruomenėse ir skirtingas idėjas pritaikyti lokaliai.

Apie projektą:

#Bendranoriai – Europos socialinio fondo agentūros (ESFA) projektas, kurio metu įvairiuose Lietuvos miestuose įgyvendinamos 10 skirtingą socialinę tematiką atspindinčių iniciatyvų. Projektu siekiama paskatinti gyventojus telktis į bendruomenes ir prisidėti prie savanoriškų veiklų. Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo lėšų. Daugiau: www.bendranoriai.lt